İlginç haberler

Bu işin şakası yok

150 milyon kişiyi öldürmesinden korkulan Kuş Gribi Manyas’ta ortaya çıkmıştı. Halk olayın ciddiyetini kavrayamadı. “Bize bir şey olmaz” deyip itlaf edilmesi gereken tavukları yiyorlar.

Valilik “Tehlike sandığınızdan da büyük” açıklaması yaptı. Kırsala oturanların evlerinde tavuk beslediği Türkiye’de hastalığın insana bulaşmasının çok daha kolay olacağı belirtiliyor.

Halk olayın farkında değil
Dünyanın korkulu rüyası Kuş Gribi Balıkesir’in Manyas ilçesine bağlı Kızılsa’da 3 gün önce baş gösterdi. Hayvandan insana geçen bu hastalık öldürüyor. Ancak yöre halkı ‘Acı patlıcanı kırağı çalmaz’ mantığıyla tavuk ve hindileri itlaf edimesinin diye kesip yiyor ya da buzdolabında saklıyor.
 
Valilik  ‘Yemeyin’ uyarısı
Balıkesir Valiliği, halkın vurdumduymazlığını görünce “tehlike sandığınızdan  çok daha büyük . Sakın kümes hayvanlarını kesip yemeyin” diye açıklama yaptı. Türkiye’de kırsal kesimde kümes hayvanlarını insanlarla evlerle iç içe yaşıyor. Bu da hastalığın insana geçme riskini çok artırıyor. ,

Endişeli bekleyiş sürüyor
Kuş Gribi Kızıksa’da hindilerle baş göstermişti. Bu hindilerle Kuş Gribi’ne yol açan H5N? Tipi virüs bulundı. Hastalığın insana geçen tip olup olmadığı 2 gün içinde belirlenecek. Bu nedenle N’den sonra şimdilik soru işareti konuldu. İnsanda ölüme yol açan kuş gribi virüsü H5N1  tipi.


‘İp’ ucu yakalattı!

İstanbul Ümraniye’de bir terzi dükkanına giren hırsızlar, overlok makinesi ve elbiseleri alarak kaçtı. Olay yerinde inceleme  yapan polis kapının üzerinde bulunan bir ipliğin sokağa doğru uzadığını fark etti.İpliği takip eden polis 500 metre uzaktaki bir döşemeciye ulaştı. Döşemecide çalışan Akın Bora ve Ensar Dumlupınar çalınan makine ve elbiselerle ele geçirildi. Dumlupınar ve Bora suçlarını itiraf etti.

————————————————————————-

Azeri polisine rüşvet zammı 

Azerbaycan’da polislerin rüşvet almaması ilginç bir karar alındı.

Trafik ve çevik kuvvet polislerinin maaşlarına yüzde 500 ile 700 oranında zam yapıldı. Süper zamla, trafik polisinin maaşı 70 dolardan 350 dolara çıktı. Polis amirlerinin aylıkları ise rütbelerine göre 400 ile 700 dolar arasında belirlendi.

———————————————————-

Benzin istasyonuna yakın oturmayın 

İngiltere’de 1953-1980 yılları arasında kanser ya da lösemi nedeniyle ölen yaklaşık 22 bin 500 çocuk üzerinde daha önce de araştırmalar yapan uzmanlar, 1954’den sonra doğan bu çocuklardan 12 bininden fazlasının eski adreslerine ulaşmışlar. Bu çocukların evleriyle atmosferdeki kirlilik  oranını karşılaştıran araştırmacılar, istasyon, diğer ulaşım merkezleri, hastaneler gibi “kirlilik kaynaklarına” en az bir kilometre uzaklıkta yaşayan çocukların kanserden ölme riskinin daha fazla olduğu sonucuna varmışlar.

Fransa’nın Nancy, Lille, Lyon ve Paris kentlerinde geçen yıl yapılan bir araştırma, garaj ya da benzin istasyonu yakınında yaşamanın, çocukların lösemiye yakalanma riskini 4 kat artırdığını ortaya koymuştu.

 

Advertisements
This entry was posted in Haberler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s